سئوالات مربوط به هر قسمت


حساسیت پوستی

ضد آفتاب

جوش صورت

روزنه پوستی

لک صورت

رشد مو

خطوط و ترک پوست

دور چشم

ریزش مو

قرمزی پوست

خال و کک و مک

ریزش مو در آقایان

پوست و حاملگی

لایه برداری

ریزش مو در خانمها

خشکی پوست

چروک صورت

سفیدی مو

پیسی - لکه سفید

تزریق داخل چروک

اصلاح مو

شوره سر

ناخن

مو و لیزر

ضایعات پوستی

پیوند مو

قارچ پوستی

پسوریازیس یا داء صدف

من يه دختر كوچولوي هفت ماهه دارم.به علت اينكه فاصله مهد با منزلمون در آفتاب طي مي شه ديروز براش يه كرم ضد آفتاب مخصوص كودكان آردن با اس پي اف 30 ‌خريدم. اما الان پشيمونم چون كرم خارجي هم بود ( با 11 هزار تومان اختلاف قيمت !) كار بدي كردم؟ آيا كرم خارجي بهتره؟  
از حدود شش ماهگي به بعد ميتوان از کرمهاي ضد آفتاب استفاده کرد. در کودکان بهتر است از کرمهاي مخصوص کودکان استفاده کرد که از ترکيباتي ساخته شده اند که کمتر باعث تحريک پوست ميشوند. ( پوست کودکان بخاطر خواص خودش خيلي حساس است ). تفاوت اثر کرمهاي ضدآفتاب ايراني و خارجي به اندازه تفاوت قيمتهاي آن نيست. گاهي اثر آنها مساوي و گاهي هم ايراني بهتره بستگي به مارک آن دارد. ( البته چون نوع خارجي تحت کنترل بيشتري است اثرات مطلوب تري دارد - اگر تقلبي نباشد ).

طرز استفاده صحيح کرم ضد آفتاب چگونه است. چون بعضي ها مي گويند که نبايد گذاشت کرم جذب شود و همينطور يک لايه سفيد روي پوست بماند! آن وقت من نمي دانم چطور مي شود با آن قيافه رفت بيرون مثلا کتاب خريد؟
اگر کمي توجه داشتيد در مورد مصرف ضد آفتاب در کنار سایت لينک آن وجود داشت. ضدآفتابها دو گونه هستند فيزيکي و شيميائي. نوع فيزيکي بايد يک لايه کامل روي پوست قرار گيرد ولي نوع شيميائي نياز به يک لايه ضخيم نيست . و بايد ضدآفتاب هر سه ساعت اگر در معرض آفتاب هستيد تکرار شود.
 
آيا در مقابل نور لامپهاي مهتابي هم بايد از کرم ضدآفتاب استفاده کرد؟
خير. چون اشعه ماورائ بنفش اثرات مضر دارد.
 
روي کرم ضد آفتابي که من استفاده ميکنم نوشته شده که دور چشم نبايد زد . آيا براي دور چشم کرم ضد آفتاب خاصي وجود دارد ؟ و يا کرمهايي وجود دارند که بشه به دور چشم هم زد؟
اکثر کرمها تحريک کننده هستند و اگر به چشم برسند باعث سوزش ميشوند. چون چشم توسط ابرو و پلک محافظت ميشود زياد در معرض آفتاب نميباشد و اگر بطور مستقيم به خورشيد و يا سطوحي که نور را منعکس ميکنند نگاه نکنيد نياز به ضد آفتاب ندارد. بهترين وسيله براي اطراف چشم عينکهاي آفتابي که اشعه ماوراء بنفش را ميگيرند است.
 
در مورد کرمهاي ضد اب ميخواستم بپرسم اين نوع کرمها پس با چه پاک ميشوند؟ ايا براي وضو اشکال ندارند؟ اين نوع کرمها البته با آب پاک ميشوند نه اينکه اصلاْ پاک نميشوند ولي کمي در برابر شستشو مقاوم هستند. از نظر وضو مشکلي ندارد ولي از مجتهدي که تقليد ميکني هم سئوال فرماييد.

up

دوست دارم بدانم که آيا بدون انجام آزمايش معلوم است که لکه پوست چيست؟
تشخيص لکه صورت کلنيکي ميباشد نه پاراکلنيکي يعني با ديدن ميتوان تشخيص داد و نياز به آزمايش پوستي ندارد. در مواردي که ظن به تغييرات هورموني است ميتوان بوسيله آزمايش خون بدنبال علت آن بود.

لک صورت همانگونه که در قسمت مطالب قبلي سایت نيز آمده مربوط به اثر آفتاب و هورمونهاي داخلي بدن که تحت تاثير ژنتيک ميباشند است.  سه نوع لک پوستي وجود دارد : الف) اپيدرمي که سطحي ميباشد و با داروهاي روشن کننده رايج براحتي از بين ميرود. ب) درمي که لک در عمق ميباشد و با داروهاي رايج به کندي و گاهي از بين نميرود و نياز به درمان با ليزر ميباشد.ج) مخلوط که هم سطحي و هم عمقي ميباشد که با مصرف داروهاي رايج قسمت سطحي از بين رفته ولي قسمت درمي باقي ميماند.

من يك پسر كه از عينك استفاده مي كنم. چند وقتيه مي بينم پوست زير چشمم تيره شده. البته اكثر كساني كه عينكي هستند بعد از يه مدت اينطوري مي شن. مي خواستم بدونم چاره اي براش وجود داره ؟ میتونه  شماره عینک مهم باشه؟
آقا پسره عزيز اين شماره عينک نيست که مهمه بلکه فرام عينک مهم است. فرامهاي فلزي چون باعث انعکاس نور ميشوند و همچنين شيشه عينک که بصورت يک ذره بين عمل ميکند باعث ميشوند که نور در يک قسمت تجمع پيدا کند و در همان نقطه بعلت تحريک ملانين سازي ( همان رنگدانه پوستي ) تيره ميشود. در اين موارد با استفاده از فرامهاي غير فلزي و شيشه هاي فتو کروم ميتوان مشکل را بر طرف کرد.

من در مجموع پوست تيرهاي دارم (سبزه )ولي پوست صورتم خيلي تيره تر از بقيه پوستم هستش با پلينگ ميتونم اين اختلاف شديده رنگو بر طرف کنم ؟بعدشم چطور ميشه پوست شفافي داشت ؟منظورم اين نيست که پوسته سفيدي داشته باشم نه چون غير ممکنه به هر حال هر کسي يه رنگه پوستي داره منظورم اينه که چطور ميشه پوسته روشني داشت ؟پوستي که تازگي ازش بباره بدون لک (البته نگين بايد پوستو ديد کلي بگين)؟
جدا از ارث آنچه باعث تيرگي پوست ميشود آفتاب است که با اشعه ماوراء بنفش خود باعث تحريک رنگدانه سازي پوست ميشود. پيلينگ براي پوست شما مفيد نيست و اگر بخواهيد انجام دهيد حتماْ زير نظر يک پزشک متخصص و مجرب صورت گيرد و توصيه هاي بعد از پيلينگ را جدي بگيريد.از ضد آفتاب استفاده کنيد و ميتوانيد زير نظر پزشک متخصص از کرمهاي روشن کننده استفاده کنيد.

حدوديکماه قبل بخاطرلکهاي قهوه اي که روي بيني تاگونه هام بوجودآمده بودرفتم پيش دکتر(اگرخاطرتان باشد تو وبم نوشته بودم)اين خانم دکتربه من گفتندبايستي کرم ضدآفتاب مرتب استفاده کنم و یک پماددادندبه اسم تره تینوئین که گفتند یک شب درميان به اندازه يه لپه روي کل صورتم بمالم(غيرازدورچشم).
پوستهاي ايراني نسبت به تره تينويين حساسيت زيادي دارد و در مواقع لازم که در درمان جوش استفاده ميشود فقط بايد روي جوشهاي ريزي که تازه زده شده زد و از ماليدن آن به کل صورت بايد پرهيز کرد. براي درمان لک صورت قدم اول بايد نوع لک را تعيين کرد. و درمان استفاده از کرمهاي ضد آفتاب و داروهاي روشن کننده است. به يک پزشک متخصص پوست مراجعه کنيد.

به دلايل لکه هاي تقريبا فهوه اي رنگي که بعد از اصلاح زدم دکتر پمادهاي هيدروکورتيزون و هيدروکيٍنون داده است براي اولين بار که از هيدروکينون استفاده کردم به کل محلي که جوش داشت زدم در نتيجه پوستم يک مقدار قرمز شده است آيا اين مشکل بر طرف مي شود. و همچنين آيا اين پمادها باعث ازدياد موي صورت و زبري مو مي شود. استفاده از اين پمادها همزمان با خوردن قرصهاي پروژسترون مشکل ساز نيست؟
پوست ما ايراني ها نسبت به بعضي از داروها حساس است و بايد از اينگونه داروها با غلظت کم استفاده شود که باعث قرمزي نشود. مواظب باشيد. اگر قرمزي و سوزش زياد است بهتر است از آن استفاده نکنيد. حتماْ از کرم ضد آفتاب در روز استفاده کنيد. در بعضي افراد که از نظر هورموني مستعد باشند هيدروکينون باعث کمي زبري مو ميشود ولي مهمتر از همه داروهاي کورتوني مثل همين هيدروکورتيزون باعث زياد شدن و ضخيم شدن موها ميشود بخصوص که اگر فرد مستعد باشد. همزماني اين کرمها و داروي پروژسترون مشکلي ايجاد نميکند. در ضمن پروژسترون باعث لک صورت ميشود. توسط يک پزشک متخصص پوست و مو در اين زمينه معاينه شويد.

من براي درمان جوش از کليندامايسين فسفات و رتين-ا استفاده ميکنم و مجبورم زياد در افتاب بروم ايا صورتم لک ميشود؟ براي درمان جوش و به خصوص لک از جه دارويي استفاده کنم که صورتم لک نشود؟
بهترين راه براي پيشگيري از ايجاد لک صورت استفاده صحيح از ضد آفتاب ميباشد. و در صورت تماس با آفتاب علاوه بر ضد آفتاب بايد از تابش مستقيم آفتاب به پوست جلوگيري شود.

من با وجود ضد آفتاب دچار لک شدم. چيکار کنم؟
ايجاد لک علاوه بر آفتاب موارد ديگري هم هست که مهمترين آن هورمونهاي جنسي ميباشند. ولي چون گاهي با وجود هورمون طبيعي فرد دچار اثرات هورموني ميشود خيلي نميتوان از آن طريق کمک کرد . چون تشديد تمام اثرات با آفتاب است استفاده صحيح و مرتب ضد آفتاب ( هر سه ساعت و جلو نور مستقيم آفتاب قرار نگرفتن ) خيلي ميتواند کمک کننده باشد.

من تعدادي لکه قهوه اي روي صورتم دارم به دکتر مراجعه کردم ايشان گفتند که بايد آنها را بسوزانم مي خواستم ببينم بعداز سوزاندن جاي انها باقي مي ماند و اينکه اگر با ليزر برداشته شود بهتر نيست؟
لکه يا کک و مک و يا زائدهاي پوستي ديگر؟ لک نيازي به سوزاندن ندارد و درمان آن با دارو و ضد آفتاب است. ليزر براي لک صورت خوب جواب نميدهد لااقل براي بعضي از پوستها ولي اگر اين ضايعات کک و مک و يا زوائد پوستي ديگر باشد بسته به نوع ضايعه با ليزرهاي خاص خود ميتوان آنها را از بين برد.

up

بدبختانه دور چشم من گود و سياه شده است اين جريان من را به شدت رنج ميدهد اگر امكان دارد بگوييد براي چه دور چشم من اينجور ميشود و براي برگشتن به حالت عادي آن بايد چكار كنم؟ راستي من پسر هستم؟
سياهي دور چشم بيشتر بعلت ارث ميباشد و در خانواده بايد اين موضوع وجود داشته باشد. همچنين علت ديگر مربوط به حساسيت پوستي ميباشد. پوست خشک و ملتهب بيشتر دچار تيرگي و چروک ميشود. با مصرف کرم و ژلهاي دور چشم تا حدودي ميتوان اين مسئله را بر طرف کرد وگودی دور چشم هم با همان ژلها تا حدی برطرف میشود و اگر شدید باشد میتوان با تزریق چربی آن را اصلاح کرد.

من 21 سالمه و از حدود 15و16 سالگي حلقه کبودي به دور چشمهام ظاهر شده به دکتر هم مراجعه کردم مدتي هم از کرمهاي دور چشم مثل اردن و ايوروشه استفاده کردم ولي تغييري ايجاد نشد مي خواستم ببينم اين مشکل رفع مي شود يا خير؟
کبودي دور چشم ارثي است و در افراد با پوست خشک بيشتر ديده ميشود. با مصرف کرمهاي دور چشم تا حدودي روشن ميشود ولي بايد مصرف مداوم باشد. مصرف مايعات زياد نيز کمک کننده است.

دور چشم من يک حلقه تيره رنگ در حال شکل گيري است براي پيشگيري از بوجود آمدن آن چه ميتوانم بکنم ( در بين اقوام ما چند نفري همين مشکل را دارند ، اگر اين عارضه جنبه ژنتيکي دارد . در من اين زمينه وجود دارد ).
همانطور که خودتان نيز گفتيد حلقه دور چشم ارثي است و با کرمهاي دور چشم ميتوان تا حدودي در کمرنگ شدن آن کمک گرفت.

براي چروک صورت که نه بلکه دورچشم چيکاربايدکرد؟
چروکهاي دور چشم بيشتر در افرادي که خشکي پوست دارند يا آنهائي که حساسيت فصلي دارند ديده ميشود و در سنين پايين تر بوجود ميايد. براي جلوگيري کردن از کرمهاي دور چشم ميتوان استفاده کرد و براي درمان هم از اين کرمها ميتوان سود جست که تا حدودي اين چروکها را از بين ميبرند . در صورت شديد بودن ميتوان از تزريق کلاژن و ليزر استفاده کرد. و همچنين توسط عمل جراحي نيز ميتوان اين چروکها را از بين برد.

كبودي دو جشم من تازكي ها خيلي بيشتر از قبل شده است مي شه خواهش كنم كرمي كه باعث بهبود نسبي ان مي شود را برام بنوسيد البته زير جشمم خطوطي افتاده براي ان جه كرمي توصيه مي كنيد؟ بيشتر کرمهای دور چشم موجود هم برای کبودی و هم چروک مصرف ميشود . کبودی دور چشم يک عارضه ارثی است و با عواملی از جمله استرس - کم آبی بدن و دوره قاعدگی تيره تر ميشود.

بعضی از موسسات زیبایی ادعا می کنند که سیاهی زیر چشم را با دستگاه از بین می برند می خواستم ببینم تا چه حد معتبر هست و در ضمن عوارضی ندارد؟ هيچ اعتباری ندارد چون سياهی دور چشم ارثی است و مسئول آن ژن ميباشد اگر اين موسسات بتوانند ژن شما را عوض کنند ( لول ) .فقط با کرمهای دور چشم و يا ليزر ميتوان تا حدی آن را بهبود بخشيد ولی دوباره تيرگی با قطع کرم و عدم تکرار ليزر برميگردد.

up

پس خال رو با چي مي شه برداشت ؟ اگه اين خالها همسطح پوست باشند چه مي شه کرد؟
برداشتن خال به صورتهاي مختلف انجام ميگيرد. عمل جراحي، ليزر، الکترو کوتر و تراشيدن خال. بهتر است خالهاي همسطح را بوسيله ليزر، الکتروکوتر و يا تراشيدن برداشت.

من يه خال کوچک تو صورتم دارم وتصميم گرفتم اونو بردارم شما فکر مي کنيد با ليزر بهتره يا عمل؟ بعد اگه عمل کنم جاش رو صورتم نمي مونه؟
عمل خال و اينکه چگونه عمل شود بستگي به نوع خال دارد. خالهائي که برجسته هستند بايد با عمل جراحي برداشته شوند و بسته به محل خال و نوع پوست و فرد عمل کننده و اندازه خال ممکن است جاي خال بماند البته بصورت خط عمل . ولي خالهاي مسطح با ليزر بهترين جواب را ميدهند و جاي آن نيز نميماند. در مورد خالهاي برجسته در صورت ليزر کردن نياز به چندين جلسه ليزر است و گاهي خوب جواب نميدهد.

من دختری که مبتلا به کک مک هاي زيادي در صورت مي باشم. بعضي از اين خالها بزرگ و بقيه ريز مي باشند . رنگ اين خالها قهوه اي روشن تا تيره است. براي مداواي آنها به پزشک مراجعه کرده ام و پماد زينک اکسايد و يک پماد ساختگي داده است که آن باعث نازک شدن پوست صورتم و سوزش آن شده است. جهت برطرف کردن اين خالها و کک مکها چه پيشنهادي داريد. اگر بخواهم از ليزر درماني استفاده نمايم هزينه مربوط به آن چقدر مي شود؟
پوست افراد مختلف در تماس با محيط واکنشهاي گوناگوني ميدهد که مربوط به سيستم داخلي بدن است . در مواجهه با نور آفتاب بعضي از پوستها مقاومت زيادي ندارند که مربوط به فاکتورهاي حفاظتي پوست افراد ميباشد. کک و مک بعلت حساسيت پوست به فاکتورهاي داخلي بدن ميباشد که بوسيله نور آفتاب تشديد ميابد . مهمترين درمان و پيشکيري کننده استفاده از ضد آفتاب ميباشد و براي از بين بردن کک و مک معمولاْ از لايه برداري و يا ليزر استفاده ميکنند که انتخاب اين مربوط به پزشک معالج ميباشد. هزينه ها در هر مرکزي نسبت به مرکز ديگر متفاوت است که مربوط به نوع دستگاه و پزشکان آن مرکز ميباشد.

روزي اشتباهي يکي از خالهايم رو به خيال اينکه جوشه کندم که تقريبا اثري از خال نموند که الان دوباره خاله برگشه(البته يه مقدار بزرگتر و برجسته تر)ايا مشکلي برايم به وجود نمياد؟  هر نوع خال که در معرض آسيب و ضربه است بهتر است برداشته شود. اگر تغييري در خال ميبينيد بهتر است آن خال را بوسيله جراحي برداريد ولي نگران نباشيد.

من خالي داشتم در زير گردن ان را برداشتم اما بد جوري جاش مانده لطفا بگوييد چكار كنم؟ در بعضی قسمتهای بدن وقتی آسیبی به پوست میرسد جای آن بوضوح دیده میشود و گاهی نیز گوشت اضافه در می آورد از جمله این محلها گردن، چانه، سینه و لاله گوش میباشد البته پوست افراد هم در ماندن جای عمل دخیل هستند . میتوان بوسیله جراحی و لیزر آن را بهبود بخشید.

من تعدادي لکه قهوه اي روي صورتم دارم به دکتر مراجعه کردم ايشان گفتند که بايد آنها را بسوزانم مي خواستم ببينم بعداز سوزاندن جاي انها باقي مي ماند و اينکه اگر با ليزر برداشته شود بهتر نيست؟
لکه يا کک و مک و يا زائدهاي پوستي ديگر؟ لک نيازي به سوزاندن ندارد  درمان آن با دارو و ضد آفتاب است. ليزر براي لک صورت خوب جواب نميدهد لااقل براي بعضي از پوستها ولي اگر اين ضايعات کک و مک و يا زوائد پوستي ديگر باشد بسته به نوع ضايعه با ليزرهاي خاص خود ميتوان آنها را از بين برد.

up

لطفا يه موضوع کامل درباره پلينگ پوست و عوارض آن بيان کنيد من مدتيه که ميخوام پلينگ کنم اما عوارض اونا نميدونم.
در مورد پيلينگ يا لايه برداري قبلاْ صحبت شده در کنار وبلاگ لينک آن موجود است و عمده عوارض آن لک ميباشد که در افراد تيره احتمال آن بيشتر است.

up

ليزر براي رفع چروک پوست صورت از چه سني حدودا پيشنهاد مي شود؟ و دوام آن حدودا چقدر است؟ کشیدن پوست چطور يعني جراحي پلاستيک؟ براي رفع خطوط خنده و خط هاي اخم از ليزر بايد استفاده کرد يا از تزريق؟ اگر از تزريق استفاده شود بعد از چند بار انجام اين کار دائمي ميشود و يا فاصله بين تزريق ها بيشتر ميشود ( و چقدر)؟
سن خاصي براي انجام ليزر وجود ندارد و براي از بين بردن چروک هر سني ميتوان انجام داد. دوام آن مربوط به پوست افراد است . ليفتينگ يا کشيدن پوست با عمل پوست را ميکشند و بخاطر عوارض عمل توصیه نمیشود اگر این عمل توسط جراح مجربی صورت گیرد دوام آن چندین سال است. براي از بين بردن خطوط خنده هم از ليزر ميتوان استفاده کرد هم تزريق کلاژن، هیالورونیک اسید و چربی. در مورد کلاژن و هیالورونیک اسید حدود یک سال ولی چربی دوام بیشتری دارد  و در مورد لیزر هم چندین سال ممکن است دوام بیاورد البته به پوست افراد هم بستگي دارد.

در مورد کرمهاي ضد چروک لطفا بگوييد اثرشان موقتي يا دايمي است؟ يعني فقط وقتي ميزنيم چروکها را محو ميکنه يا باعث ميشه پوست کش بياد ومثلا صاف بشه؟
در مورد کرمها ضد چروک بايد بگويم که اينها دو دسته هستند بعضي بعلت دارا بودن مولکولهائي که ميتوانند آب را در خود نگهدارند باعث مرطوب شدن پوست و از بين رفتن موقتي چروک ميشوند ولي دسته دوم که مقداري نيز لايه بردار هستند باعث افزايش کلاژن پوست ميشوند و چروکها را بمرور از بين ميبرند.

چه طور مي شه از پير شدن پوست جلوگيري کرد و پوست را شاداب نگاه داشت؟
پيري پوست و بوجود آمدن چروک بدليل افزايش سن و استيل زندگي ميباشد.
استفاده از ضد آفتاب ( آفتاب در بوجود آمدن پيري پوست نقش زيادي دارد).
مصرف ميوجات و سبزيجات تازه .
اجتناب از ناراحتيهاي بي مورد و کمتر اخم کردن و موارد زياد ديگر که بستگي به افراد دارد.
 

مادرم حدودا ۵۰  سال داره و متاسفانه صورتش خصوصا دور چشماش واقعا چروکهاي زيادي داره خواستم ببينم با توجه به پوست خشگش آيا بدون جراحي پلاستيکي راهي براي برطرف شدنشان هست يا خير؟ علل چروک پوست ميتواند بعلت اثرات آفتاب ( اشعه ماوراء بنفش ) - لاغر شدن ناگهانی - و خشکی پوست است يعنی پوستهای خشک سريعتر چروکيده ميشوند و چروک خود را بيشتر ظاهر ميکنند. توصيه: استفاده از کرم ضد آفتاب - استفاده از مرطوب کننده مناسب و کرم دور چشم. برای از بين بردن چروک راههای زيادی وجود دارد: لايه برداری - ليزر و تزريق ژل و آمپول بوتاکس.

ميخواستم در مورد گونه گذاري بپرسم .آيا بدون عمل جراحي و فقط با ژل و دارو ميشه گونه ها رو برجسته کرد؟
بله با تزريق موادي مانند ژل کلاژن و هيالورونيک اسيد که در پوست ايجاد حساسيت نميکنند و يا از چربي گرفته شده از خود فرد ميتوان اين کار را انجام داد.

up

من صورت لاغري دارم چه بايد بکنم در مورد تزريق ژل توضيح دهيد؟
در مورد بزرگ کردن لب و گونه ژلهايي وجود دارد که اين ژلها به اين صورت هستند که نه حساسيت نشان ميدهند و نه بصورت ماده خارجي عمل ميکنند در ضمن جذب نيز نميشوند و تزريق آن بايد به دست فرد مجربي صورت گيرد چون اگر کمي زياد يا کم تزريق شوند صورت را ميتوانند بصورت بدي شکل دهند.

ميخواستم در مورد گونه گذاري بپرسم .آيا بدون عمل جراحي و فقط با ژل و دارو ميشه گونه ها رو برجسته کرد؟
بله با تزريق موادي چون ژل کلاژن و هيالورونيک اسيد و چربي گرفته شده از سطح پوست خود فرد که در پوست ايجاد حساسيت نميکنند
.

up

مدتي که ناخنهاي دستم مي شکنه در حاليکه وقتي مجرد بودم خيلي محکم بود به نظر شما علت چي هست؟
علت شکنندگي ناخن میتواند به خاطر شستشوي زياده از حد دست باشد. کمتر دستها را بشوئيد و با هر بار شستن دستها را با يک کرم مرطوب و چرب کنيد. کمبود آهن نيز در شکنندگي ناخن نقش دارد و همچنین تروما یا ضربه هر چند خفیف باشد مثل تاپیست میتواند شکنندگی ناخن بدهد.

چرا دوتا از ناخن هاي من وقتي بلند مي شوند کاملا کج مي شوند آنقدر که بالاخره مي شکنند. آيا با استفاده از اين کپسول پانتوگار خوب خواهد شد يا مشکل چيز ديگري ست؟
کج شدن ناخن در بيشتر مراقع بعلت تروما ( ضربه ) مکرر ميباشد . قبل از بلند شدن آنها را بگيريد که کمتر در معرض تروما باشند در ضمن بعضی بیماریهای ناخن نیز میتوانند در کج شدن ناخن سهیم باشند که باید تشخیص داده شوند این کپسول یک تقویت کننده ناخن است.

علت ورقه ورقه شدن ناخن چیست؟  ورقه ورقه شدن ناخن ميتواند بعلل: کمبود آهن (هموگلوبين قبلي چقدر بوده است ) شستشوي مکرر دست - عفونت قارچي ناخن - و بيماري ناخن باشد - کمبود املاح ديگر خون و کمبود ويتامين و مسموميت با فلزات سنگين از ديگر علل آن ميباشند. به يک پزشک متخصص مراحعه فرمائيد.

ناخن شست پای من از بچگی دو لپه ای رشد می کند (دو ناخن كنار هم - البته ارثي نيست، به علت حادثه)- آيا راهي وجود دارد تا ناخن يكپارچه رشد كند (قبلا يكبار آنرا كشيده ام). در صورت امكان راهنمايي بفرماييد? ريشه ناخن در زير ناحيه فوقانی کوتيکول ميباشد هر گونه آسيب به اين ناحيه ميتواند باعث آسيب به ريشه ناخن و بد شکلی ناخن شود به احتمال زياد بافتی در آن ناحيه وجود دارد که باعث جدا شدن و دو قسمتی شدن ريشه ناخن شده است با کشيدن ناخن اين مشکل برطرف نميشود  و بايد  ريشه ناخن با عمل جراحی بررسی و درمان شود.

من هم مشکل ناخن پا را دارم تمام ناخنهای من کلفت می شوند یا شکننده چرب هم می کنم اما فایده ای نداشته  بايد از نظر بيماريهای ناخن بررسی گردد به يک متخصص پوست مراجعه کنيد. بيماريهای زيادی هستند که باعث تغيير در ناخن ميشوند از جمله بيماريهای داخلی و پوستی و گاهی بيماريهای خود ناخن.

دليل خط خطی شدن و ناهموار شدن طولی ناخن های دست بر اثر چه نوع بيماری ممکنه باشه؟ لطفا در مورد بيماريهای ناخن هم توضيح بدهيد که مثلا اگر پليسه ای شود يا راه راه به چه خاطر است؟ بيشترين دليل خطوط طولی ناخن بدليل آسيب به کوتيکول يا جائی که پوست به ناخن متصل است ميباشد و دليل آن شستشوی مکرر و عدم چرب کردن دست بعد از شستشو ميباشد و بيشتر در خانمها ديده ميشود و همچنين در افرادی که حساسيت پوستی  به مواد شوينده دارند و از دستکش استفاده نميکنند.

up

روي ساق پاي من دانه هاي قرمز رنگي ديده مي شود که در حال افزايش است و در ضمن اين دانه ها برجسته نيست و مادر من هم همين مشکل را داشته که بعد از مدتي به رنگ تيره و مشکي تبديل شده و مثل يک لک بزرگ روي ساق پايش ديده ميشود
اين نوع ضايعات بعلت خارج شدن گلبولهاي خوني از عروق و در زير پوست قرار گرفتن آنها ميباشد. و اولين کسي که به اين بيماري توجه کرد آقاي شامبرگ بود و به نام خودش اين بيماري را ثبت کرد علت آن : اشکال در ديواره عروقي بدليل فشار زياد که در ساق پا به عروق مي آيد و آنها توانائي نگهداشتن مواد را در خود ندارند ومصرف بعضي از داروها نيز باعث اين مشکل ميشود مانند آسپرين

در مورد بيماري شامبرگ يکبار به دکتر پوست (دکتر موسوي زادگان در يوسف آباد) مراجعه کردم و او به من گفت که بايد نمونه برداري کند و يک چيزي را روي پوست من گذاشت و برداشت و گفت که بايد در آزمايشگاه کشت داده شود (هزينه اين نمونه برداري را هم جدا حساب کرد)و بعد از حدود دو ماه مرتب ميگفت که نتيجه کشت آماده نشده است و من هم ديگر به مطب او مراجعه نکردم.ميخواستم ببينم آيا درماني دارد و يا اينکه فقط ميتوان از ادامه آن جلوگيري کرد و يا هيچکدام؟ آيا خطرناک است؟ در ضمن من ساکن تهران هستم و متشکر ميشوم که مرکز ليزر مورد اعتمادي را به من معرفي نماييد.
بيماري شامبرگ بيشتر درمان نگهدارنده دارد تا درمان قطعي . هيچ گونه خطري ندارد و حتي علائم نيز ندارد فقط در مواردي خارش مختصري دارد.درتهران مراکز ليزر زيادي وجود دارد با دکتر صداقت پيشه مشاوره کنيد. 

سالهاست حوالي گردن سينه و زيربغل مادرم دانه هايي گوشتي شبيه گوشت اضافه هاي بيرنگ بحالت نرم و آويزان رشد کرده است . منهم مدتي است که دچار شده ام فعلا چند نمونه کوچک آن را دارم. چاره چيست ؟ چطور نسلشان را منقرض کنم؟
اين ضايعات را که بيان کرده ايد در اصطلاح تگ پوستي ميگويند و همانطور که خودتان عنوان کرده ايد ارثي ميباشد و بيشتر در افرادي که کمي چاق هستند و يا استعداد چاقي دارند ديده ميشود. داروي پيشگيري کننده ندارد و راه درماني آن برداشتن آنها ميباشد. که بوسيله جراحي و يا سوزاندن انجام ميگيرد.

up

آيا قارچ پوستي که روي بدن باشد به صورت هم سرايت ميتواند بکند يا نه؟
قارچ پوستي ميتواند به صورت و جاهاي ديگري نيز سرايت کند.

يکي از آشنايان ما ظاهرا چند سالي است که دچار تينه آ ورسيکالر ( ماسزيا فور فور) مزمن و مقاوم به دارو است. شما چه درماني را براي ايشان پيشنهاد مي کنيد. ايشان درمان خوراکي را ترجيح مي دهند ، آيا گريزئوفولوين را براي ايشان مناسب مي دانيد؟
اين يک بيماري سطحي پوست است که توسط يک مخمر شبه قارچ صورت ميگيرد . درمانهاي موضعي از جمله کرمهاي ضد قارچي و شامپو و داروهاي خوراکي در درمان آن تجويز ميشود. تنها داروي ضد قارچي که روي اين مخمر اثر ندارد همين گريزوفلوين ميباشد. از داروهاي ضد قارچي ديگر بايد استفاده شود.

از تقريبا دوم دبيرستان پوست بالاي سينه ام لکه هاي قهوه اي ايجاد شده که سبب شده آن زيبايي اوليه را نداشته باشد البته بعضي مواقع همراه با خارش مي باشد و شايد هم بيشتر شده براي حل و برطرف شدن آن چه پيشنهاد ميکنيد؟
با توضيحي که داديد شما دچار بيماري تينه آ ورسيکالر هستيد که عامل آن نوعي مخمر بنام مالاسزيا فور فور ميباشد. اين مخمر روي پوست همه وجود دارد ولي در بعضي مواقع فعال ميشود که بيشتر در افراد چاق و آنهائي که تعريق زياد دارند ديده ميشود. درمان آن بوسيله داروهاي موضعي و شامپوهاي ضد قارچ است.

ميشه يکمي هم در مورد قارچ هاي پوستي که در اندام تناسلي به وجود مياد بگيد؟  مهمترين و شايعترين قارچي که در ناحيه تناسلي ديده ميشود کانديدا است که بصورت قرمزي ناحيه و همراه با خارش و ترشحات پنيري است. عفونتهاي ديگري نيز با اين خصوصيت ديده ميشود که علت ميکروبي و پارزايتي دارند ولي ترشحات آنها روشن يا زرد است و بد بو ميباشند. عفونتهاي ميکروبي از جمله اريتراسما نيز در ناحيه تناسلي ايجاد ميشود که قرمزي همراه با خارش است.

روي پوست شکمم لکه قهوه اي(مايل به قرمز) رنگي افتاده که روز به روز بزرگتر ميشود و خارش ندارد و رنگش تغيير ميکندخواهشمندم مرا راهنمايي بفرماييد ۲۳ ساله هستم تينا ورسيکالر يا پيتريازيس ورسيکالر يک عفونت شبه قارچي بوسيله مخمر مالاسزيا فور فور است. اين مخمر روي پوست همه افراد وجود دارد ولي در بعضي افراد فعال ميشود و برنگهاي قرمز - قهوه اي و گاهي سفيد ديده ميشود. درمان موضعي و شامپو مخصوصي دارد . ولي جدا از اين بيماري بيماريهاي ديگري نيز ميتواند علت باشد. به يک متخصص پوست مراجعه فرماييد.

up