سئوالات مربوط به هر قسمت


حساسیت پوستی

ضد آفتاب

جوش صورت

روزنه پوستی

لک صورت

رشد مو

خطوط و ترک پوست

دور چشم

ریزش مو

قرمزی پوست

خال و کک و مک

ریزش مو در آقایان

پوست و حاملگی

لایه برداری

ریزش مو در خانمها

خشکی پوست

چروک صورت

سفیدی مو

پیسی - لکه سفید

تزریق داخل چروک

اصلاح مو

شوره سر

ناخن

مو و لیزر

ضایعات پوستی

پیوند مو

قارچ پوستی

پسوریازیس یا داء صدف

 

من روي بازوهام جوش ميزنه و وقتي چرک رو از توي جوشها درميارم لکه ميشه و جاش ميمونه الان بازوهام پر از لکه است چيکار کنم که اين لکه ها برن؟
جوشهاي جواني علاوه بر صورت روي بازوها، سينه و پشت نيز ديده ميشود و در اين نواحي معمولاً با خارش ميباشد. نبايد جوشها را دستکاري کرد و آنها را فشار داد چون باعث تشديد التهاب و احتمال لکه شدن و ماندن جاي آن بصورت فرو رفتگي است. لکه هاي جوش بمرور از بين ميروند ناراحت نباشيد. جوشها را درمان کنيد و با مرور زمان اين لکه ها از بين خواهند رفت
.

 جوش روي سر را بايد چکار کرد؟
جوش سر قسمتي از بيماري درماتيت سبوره ميباشد که يک بيماري مزمن پوستي است و با استرس و تغيير فصل فعال ميشود. عامل آن را نوعي مخمر ميدانند که روي پوست همه افراد ديده ميشود و بعضي از افراد به محصولات تخمير اين مخمر حساس ميباشند. درمان قطعي وجود ندارد ولي براي از بين بردن ضايعه و خارش همراه از استروئيدهاي موضعي به صورت لوسيون و همچنين شامپوهاي ضد قارچي استفاده ميشود. اين حساسيت به مرور زمان بر طرف ميشود.

در ناحيه ي شرمگاهي من جوشهاي چرکين مي زند.چرا؟
جوشهاي چرکي در اين ناحيه بيشتر علت عفوني دارد بخصوص با ميکروبهاي مقاوم بهتر است توسط يک پزشک متخصص نمونه برداري کشت ميکروبي از ناحيه صورت گيرد.

آيا راهی برای از بين بردن لکه بعد از جوش و زخم وجود دارد؟
در بعضي افراد لکه هاي جاي جوش و زخم تا مدتي ميماند و خود بخود از بين ميرود ناراحت نباشيد و صبر کنيد خوب ميشود.

آيا به جز روش ليزر راه ديگري براي از بين بردن جاي جوش وجود دارد و اگر دارويي وجود دارد لطفا معرفي بکنيد؟
راههاي زيادي براي از بين بردن جاي جوش وجود دارد که بر حسب نوع پوست و جاي جوش انتخاب ميشود . شما بهتر است توسط يک پزشک متخصص معاينه شويد تا بهترين راه انتخاب شود. از جمله : لايه برداري - میکرودرم ابرژن (microdermabresion) - سالابرژن (salabresion ) ساب سيژن(subcision ) و راههاي ديگر...

در مورد جوضهاي صورت مطالب بنويسيد يعني اينکه چطور مي شه از شر جوشهاي صورت خلاص شد؟                                                  با افزايش سن و تنظيم شدن هورمونهاي بدن جوشها فروکش مي کنند. در اين مدت بايد از داروهاي موضعي و خوراکي جهت بهبودي جوش بايد استفاده کرد تا از عوارض جوش مانند لکه و ماندن جاي جوش در امان بود

من هر چه داروي ضد جوش مصرف کردم و به هر دکتري مراجعه کردم جوشهاي صورتم خوب نشد .يک تا دو هفته بعد از عادت ماهانه صورتم جوشهاي بزرگ و قرمز ميزند .مشکل هورموني هم ندارم چون داروي هورموني هم خوردم اما خوب نشد. چه کنم؟ چند وقت ديگه هم بايد به مجلسي بروم چه کرمي بزنم که لا اقل جوشهايم ديده نشود؟                                                                                                همانطور که قبلاْ نيز گفته شد جوش صورت ميتواند به علل اثرات هورموني که باعث افزايش ترشح چربي ميشود - وجود بعضي ميکروبها در سطح پوست - تغيير در پوسته ريزي در منافذ غدد چربي باشد. درمانهاي متنوعي براي جوش وجود دارد که بسته به علت آن بايد درمان صورت گيرد. کساني که جوش صورت دارند از مصرف هر نوع کرم و يا پمادي که باعث چرب شدن صورت ميشود اجتناب کنند . همچنين از کرم پودر و پن کک .

آيا قرص آکوتان روي جوشهاي ناشي از استرس موثر است ؟ روي جوشهاي هورموني چطور ؟
کپسول راکوتان باعث کم شدن و گاهي متوقف شدن ترشح چربي ميشود و شايعترين عارضه آن خشکي پوست و مخاط ميباشد و در بيشتر جوشها موثر است ولي چون عارضه زيادي دارد بيشتر در مواقع شديد بودن جوش و در مواردي که جوش به داروهاي ديگر جواب نميدهد استفاده ميشود.

آيا داروي سيپروترون براي در مان آکنه خوب است و عوارض جانبي براي کاهش اسپرم و بچه دار شدن من که مرد ۳۳ ساله هستم ندارد؟ داروي سيپروترون را در خانمهايي که از نظر هورموني اختلال دارند و ريزش مو و جوش دارند استفاده ميکنند ولي تا بحال در مصرف اين دارو در آقايان تجربه اي ندارم . اين دارو حاوي ۳۵ ميکرو گرم استروژن است و ميتواند اثرات نا مطلوب در آقايان ايجاد کند از جمله بزرگ شدن سينه و چون يک ضد آندروژن است ميتواند در توليد اسپرم  اختلال ايجاد کند.

up

رشد ابرو و موهای جاهای ديگر چطور است؟ رشد مو بستگي به رژيم غذائي و اثرات هورموني در نواحي خاص ( موهاي پيشاني سر - زير بغل - نواحي جنسي و...) و همچنين به سرشت افراد و سرعت رشد مو در در قسمتهاي مختلف بدن دارد . در مورد رشد مو در ابرو چون اين ناحيه از بدن داراي رشد ضعيفي است و زمان بيشتري نياز دارد تا مو رشد کند پس دلواپس نباشيد خود را تقويت کنيد از ميوه جات استفاده کنيد و نيازي به هيچ داروئي نداريد.در ضمن بيماري گواتر باعث تاخير در رشد مو ميشود و باعث شکنندگي مو ميگردد.

من اصلاح که ميکنم خيلي زود ريشام در مياد. صبح بزنم شب در اومده. همه هم تعجب ميکنن. البته منظورم اينه سرعت رشدشون خيلي از بقيه مردم بيشتره. ايرادي در من آيا هست؟
رشد مو در افراد مختلف متفاوت است و نشانه هيچ نوع بيماري نيست  البته اگر علائم ديگري همراه با اين وضعيت داريد ميتواند در تشخيص بيماري کمک کننده باشد ولي صرف رشد سريع مو نشانه بيماري نيست.

up

آيا ريزش مو از نوع آلوپسي درمان مي شود تاکنون راهي براي درمان بيماري پيدا شده است؟ حتما خير!!! علت آن چيست؟ شما چه درماني را پيشنهاد ميکنيد؟
هر نوع ريزش مو را آلوپسي مينامند. اکثر موارد درمان لازمه وجود دارد. به گمانم منظور شما آلوپسي آره آتا ميباشد اگر اينطور باشه بلي اين هم درمان خاص خود را دارا ميباشد.

من مدتی است که ازايران خارج شده ام. و در اين مدت ريزش شديد مو دارم وکاهش ان بوضوح ديده ميشود . تار موهها نازکتر وشکننده شده البته من  از رواکوتن استفاده ميکردم و بمدت دو ماه وبعد قطع کردم در حال حاضر  باردارم . لطفا من را اهنمائي کنيد .متشکرم.ضمنا شامپو من پنتين است ؟
ريزش مو علل فراواني دارد در مورد شما هم داروي راکوتاني که قبلاْ استفاده ميکريد و هم حاملگي ميتوانند علت ريزش مو باشند. در اوائل حاملگي ريزش شديد مو داريم ولي با گذشت چند ماه ريزش کم شده و در بعد از زايمان دوباره شروع ميشود. آهن نياز بدن شما در اين دوران زياد است از قرص و يا کپسول آهن استفاده کنيد و از ميوجات و سبزيجات تازه مصرف نماييد.( مسافرت و دوري از اقوام که باعث دلتنگي ميشود نيز در ريزش نقش دارند).
چندين سال است که دچار ريزش مو هستم که در فصول مختلف شدت آن کم و زياد مي شود ولي تا بحال هيچ قسمتي از موي سرم خالي نشده و فقط موهايم کم پشت تر شده .آيا درست است که هر پياز مو توانائي چند بار رشد مو را دارد .يعني بعد از اين مدت خواهد مرد.آيا کسي که دچار ريزش عمومي سر مي باشد و علت ان ارثي هم نباشد مي تواند از قرص پروپشيا استفاده کند ؟
ريزش فصلي مو بيشتر بعلت تغيير در آب و هوا و رفتار انسان ميباشد همچنين کمبود املاح خوني و ويتامين. از موقع تولد تا مرگ پياز مو رشد دارد ولي زياد نميشود و با گذشت سن مقداري از آن کم ميشود ولي زمان معين و رشد محدودي ندارد. پروپشيا فقط در موارد ارثي - هورموني موثر است.

ميخواستم بدانم که چطور ميتوان در هنگام شيمي درماني از ريزش شديد مو جلوگيري کرد اين بيمار توده در سينه داشته که توده برداشته شده وطوري بوده که سينه را ميتوانستد حفظ کنند ويک چهارم برداشته شده ؟
داروهاي شيمي درماني از داروهائي هستند که روي خيلي از ارگانهاي بدن بخصوص آنها که رشد سريع دارند اثر ميگذارند و مو نيز جزء اين گروه ميباشد. داروي خاصي که جلو اين اثر را بگيرد بطور اختصاصي وجود ندارد ولي با قطع دارو اين اميدواري وجود دارد که موها شروع به رشد کنند و جاي نگراني نيست.

در چه غذاهايي روي هست؟
روي عنصري است که براي رشد سلولهاي مغزي و عصبي حياتي است همچنين در سالم بودن سيستم ايمني. هورمونهاي جنسي . و رشد مو و ناخن نياز است.

صدف خوراکي - گوشت قرمز - جگر سياه يا کبد - غذاهاي دريائي - مرغ و خروس - ذرت - دانه هاي روغني - سبزيجات - خامه و حبوبات داراي اين عنصر حياتي هستند. همچنين گفتن اين نکته بنظر ضروري ميرسد که روي در شير مادر خيلي بهتر از روي داخل شير خشک جذب ميشود .


ميخواستم از حضور جنابعالي سوال کنم کپسول سولفات روی براي چه منظوري است ايا براي ريزش مو خوب است؟ و آيا عوارضي نيز دارد؟ و آيا همه موهاي بدن را تقويت ميکند؟
اين کپسول حاوي روي ميباشد و روي در بدن جزء املاح فلزي کمياب است. روي در رشد و عملکرد سلولهاي عصبي - سلولهاي پوستي - مو و سلولهاي جنسي ( اسپرم و تخمک ) نقش دارد کمبود اين فلز در بدن باعث التهاب ـ قرمزي و حتي زخم شدن پوست اطراف سوراخهاي پوست ( اطراف دهان و مقعد ) و نواحي زير بغل و کشاله ران و زير زانو و...ميشود.
همچنين باعث کمبود رشد و ريزش مو و تا حدي روي عملکرد سلولهاي عصبي تاثير ميگذارد و در صورت تشديد کمبود حتي ميتواند در نا باروري نقش داشته باشد.
چون اين فلز براي بدن نياز است و در غذا بمقدار کم وجود دارد خوردن اين دارو اثر سوئي ندارد.
بيشتر روي موهائي تاثير دارد که وابسته به هورمون باشند و اثر ضد هورمونی اعمال میکند ولي باعث ضخيم شدن موها دیگر نميشود.

up

درمان ريزش مو آندروژنيک ( طاسی مردانه ): درمانهاي متفاوتي وجود دارد و تمام اينها نياز به استفاده مداوم و طولاني مدت دارند..از زدن مينوکسيديل و مصرف پروژسترون موضعي تا مصرف قرص فناستريت...همگي بايد بطور مداوم مصرف شوند. داروي جديد در اين زمينه مصرف قرصهاي پروپشيا که فناستريد يک ميلي گرمي ميباشد است اين قرص در يک در صد افرادي که آن را مصرف ميکنند کاهش تمايل جنسي ايجاد ميکند که با قطع دارو برگشت پذير ميباشد. مشکل استفاده آن در وضع کنوني گراني آن ميباشد که نوع خارجي آن هر قرص حدود هزارو ششصد تومان است و چون بايد روزانه يک قرص مصرف شود بعبارتي نزديک به چهل و هشت هزار تومان ماهیانه مخارج دارد. البته نوع داخلي آن نيز توليد شده که قيمت آن حدود يک دهم نوع خارجي ميباشد ولي کمياب است.

آيا قرص فنستريد عوارض هورموني براي مرد ها ندارد؟
در حقيقت اين قرص يک ضد هورمون است و دریک درصد افراد کاهش ميل جنسي ايجاد ميکند.

استفاده از پروپشيا دائمي است؟
در ريزش مو که بعلت هورموني ميباشد از اين دارو استفاده ميشود و مصرف دائمي است چون با قطع آن دوباره ريزش شروع ميشود.

من مدتي است که ريزش مو دارم و بطوري که پوست سرم ديده مي شود البته ريزي موي من ارثي است . من مدت یک سال است که از ماينوکسيديل استفاده مي کنم . ريزش را کند کرده اما متوقف نکرده . الان   از پروپشيا استفاده مي کنم و تغيير محسوسي نديدم .آيا هنوز هم به دارو مي توانم اطمينان کنم ؟ بهتر تيست که جراحي پيوند موهاي پشت سر به جلو را انجام دهم ؟ هزينه اي عمل حدودا چقدر است ؟
مصرف مينوکسيديل و پروپشيا طولاني مدت هست همين که جلو ريزش را گرفته اند اميدوار کننده است. در مورد پيوند مو هم با پزشک متخصص پوست و مو مشاوره فرمائيد.

موهاي سرم به شدت ريزش دارند . نزد دکتر پوست متخصص هم رفته ام ولي همگي لوسين ماينوکسيديل و قرصهاي کوچکي که الان اسمش يادم نيست (و خيلي هم گران قيمت هستند و براي بيماريهاي پروستات هم مصرف مي شود ) و شامپوهاي سولفور و ... را معرفي مي کنند. تا بحال در اثر مصرف اين داروها بهبودي حاصل نشده و حتي موهاي اطراف (شقيقه ها)زياد خالي شده اند. در ضمن پدرم هم ريزش مو نداشته و حالا در سن جواني موهايش شروع به ريختن کرده است. فقط در خانواده ما دائي بنده کاملا طاس شده ولي در سنين جواني کاملا مو داشته است. از شما تقاضامندم بنده راهنمايي بفرماييد که آيا داروها موثرند يا نه؟ و آيا اين بيماري زمينه ژنتيکي دارد يا نه؟ چه بايد بکنم؟
ريزش مو در ناحيه جلو سر بدون ريزش در نواحي ديگر سر بعلت هورمون ميباشد و زمينه ژنتيکي دارد و براي هر کس ژنتيک تعيين ميکند که در چه سني اين ريزش شروع شود يکي زود و ديگري ديرتر. با توصيفي که کرده ايد شما هم جزء اين افراد هستيد. از داروهاي ذکر شده استفاده کنيد و در طولاني مدت جواب بگيريد. اگر در هر مرحله اي دارو را قطع کنيد دوباره ريزش شروع ميشود. البته قرصي را که گفتيد کمتر از قرص اصلي يعني پروپشيا ( فنستريد يک ميلي گرمي ) موثر است.

 در مورد مينوکسيديل: اين داروي موضعي براي جلوگيري از ريزش مو در افرادي که ريزش مو بصورت هورموني دارند ( يعني در قسمت جلوي سر ) استفاده ميشود و دائمي ميباشد چون در صورت قطع آن ريزش دوباره شروع ميشود. اثرات این دارو بصورت افزایش جریان خون در سطح پوست و در نتیجه تغذیه بیشتر موها و مقداری اثرات ضد هورمونی دارد. بعضی از افراد به این دارو حساسیت دارند و با مصرف آن خارش و قرمزی ایجاد میشود که در صورت بروز حساسیت باید از آن اجتناب کنند.

آيا هنوز از داروي ماينوکسيديل براي ريزش مو استفاده مي شود يا خير؟
اين دارو همچنان براي ريزش موي ارثي يا هورموني استفاده ميشود و در بعضي مواقع ديگر با صلاحديد پزشک متخصص مصرف دارد.

ايا مصرف طولاني مدت ماينوکسيديل ضرري ندارد پسر من دو سال است که استفاده مي کند.
تا بحال از مصرف طولاني مدت و عوارض آن حرفي به ميان نيامده است و اثر اين دارو در طولاني مدت استفاده کردن آن است.

قرصهاي پروپشيا براي چي براي ريزش مو خوب چون به قيمتش مي ارزه يا ماينوکسيدل بهتر؟
با مصرف پروپشيا از تبديل شدن هورمون آندروژن به نوع فعال آن جلوگيري ميشود اين قرصها چون از خارج وارد ميشود گران ميباشد. البته نوع ايراني آن هم وارد بازار شده که قيمت آن خيلي ارزانتر است ولي بمقدار کافي نيست. ماينوکسيديل باعث ضخيم شدن موهاي ميشود ( در همان ناحيه که مصرف ميشود ) همچنين خونرساني را به ناحيه مصرفي زيادتر ميکند که باعث رشد و تقويت موها ميگردد. هر دو دارو مفيد هستند و بيشتر بصورت مکمل اثر ميکنند.

مي خواستم بدونم فرق ماينوکسيديل با ماينوکسيديل کمپاند چيه؟ آيا ترتينوئين ضرر نداره ؟ اعتياد ايجاد نميکنه؟

در نوع کمپاند در حدود بيست و پنچ هزارم تره تينوئين وجود دارد که ميتواند در اثر بخشي ماينوکسيديل کمک کننده باشد. تره تينويئن هيچ ضرري ندارد و اعتياد هم ايجاد نميکند. در ضمن مقدار ماینوکسیدیل در نوع کمپاند نیم در صد است.

پسری هستم که به علت ريزش موي سر با تجويز پزشک ماينوکسيديل مصرف مي کنم ولي اکنون مدتي است که پوست سرم دچار خارش شديد همراه با دانه هاي قرمز رنگ خارش داري شبيه جوش شده و هر دکتري هم که رفته ام نتيجه اي نگرفته ام . همچنين از وقتي که اين خارش ها پديد آمده موي سرم در نواحي خارش دار دچار ريزش شديد شده. از شما خواهش مي کنم راهنماييم کنيد؟
شما دچار حساسيت به محلول ماينوکسيديل شدهايد بايد آن را سريعاْ قطع کنيد و جهت درمان اين التهاب به پزشک متخصص مراجعه کنيد در مورد ريزش سر هم بايد از داروهاي ديگر با تجويز پزشکتان مثل فنستريد استفاده کنيد.

من جوانی هستم که دچار ریزش مو شدم و به توصیه دکتر خود از ماینوکسیدیل استفاده می کنم اما وقتی از این محلول استفاده می کنم ریزش موهام بیشتر میشه یعنی چند برابر میشه که خیلی نگران کننده است آخه آدم وقتی داروئی رو مصرف می کنه انتظار داره که مریضیش بهبود پیدا کنه در صورتی که این محلول با افزایش ریزش مو ، منو تو استفاده ازش ناامید کرده در ضمن باعث شوره در سر می می شود .مصرف ماينوکسيديل در شروع در بعضی افراد باعث تشديد در ريزش مو ميشود ولی در ادامه ريزش مو را بهبود ميبخشد . شما بدون نگرانی آن را مصرف کنيد. فقط در موقعی که پوست سر قرمز شود و يا با مصرف ماينوکسيديل خارش بوجود آيد نبايد از آن استفاده کرد.

up

ريزش مو در خانمها:
ريزش مو علل فراواني دارد که مربوط به سيستم داخلي بدن - بيماريهاي داخلي و پوستي - کمبود املاح و ويتامينها - تغييرات هورموني - مصرف داروها و هيجانات روحي و رواني و غيره...... ميشود.
شايعترين علت ريزش مو در خانمها بخصوص جوانترها کمبود آهن ميباشد. کمبود آهن قبل از اينکه روي سلولهاي خوني تاثير بگذارد ميتواند باعث ريزش مو شود . در هر ماه مقدار زيادي آهن بعلت عادت ماهيانه از بدن خانمها دفع ميشود و اين گروه در معرض شديد کمبود آهن هستند. تغذيه مناسب و تامين کمبود ميتواند اين مشکل را رفع کند.البته علل ديگر نيز در ريزش مو در اين گروه ميتواند نقش داشته باشد.

مي خواستم بدونم اگه دارو پروپشِا برا خانوما استفاده نمِشه پس براي مورده رِيزس مو که ارثي باشه چه داروِيي استفاده مِشه ؟
پروپشيا يا همان فنستريد هم  در آقايان وهم در خانومها مصرف ميشود بعلاوه در خانومها از داروهاي هورموني ديگر از جمله سيپروترون و قرصهاي ضد بارداري مصرف ميگردد در خانمها در سن باروري باید با احتیاط از این دارو استفاده کرد چون روی جنین شدیداً اثر میگذارد و باعث ناهنجاریهای جنینی میشود.

مشکله کمي مو که ارثي باشه يعني مو از همون بچگي کم باشه در واقع يعني مويي نباشه که بريزه (نه اينکه اصلآ نباشه کم باشه) راهي براي پر کردنش هست يا نه(البته براي خانومها)؟
با کاشت مو ميتوان اين تُنکي مو را از بين برد. اگر موها نازک باشند از دارو براي ضخيم شدن آنها استفاده ميشود. در اين موارد خانمها و آقايان فرقی نمیکنند.

من دختري  هستم که به صورت ارثي موهاي نازک و کم پشتي دارم.اما تا مدتي پيش اصلا ريزش مو نداشتم و موهايم کم تر نمي شد. ولي جديدن ريزش موهايم بيشتر شده و من را نگران ميکند. لطفا براي جلو گيري از ريزش مو مرا راهنمايي کنيد.
شايعترين علت ريزش مو در خانمها کمبود آهن است . لينک ريزش مو را مطالعه کنيد.

من دختري 22 ساله هستم و طبق نظر پزشکان ريزش مو مردانه دارم الان حدود 9 ماه است که قرص اسپيرونولاکتون واز طرفي ماينوکسيديل و فيتوفنر و ويتامين هاي مختلف مصرف ميکنم ولي الان موهاي جلوي سرم خيلي خالي شده و واقعا عذابم مي دهد . چکارکنم؟
البته بسته به جواب آزمايش و سونوگرافي من اين گونه بيماران را درمان ميکنم. اين گونه افراد گاهي نياز به داروهاي هورموني نيز دارند و جواب به درمان در طولاني مدت حاصل ميشود و این مدت زياد نيست در صورتي که شما آزمايشات هورموني و سونوگرافي تخمدانها را داريد با ايميل براي من بفرستيد و در صورت مقتضي به يک متخصص پوست مراجعه کنيد.

up

موهاي سرم از خيلي وقت پيش سفيد شدن و اين خيلي عصبيم کرده لطفا بگيد چکار کنم؟
سفيدي مو در سنين پايين در بيشتر مواقع ارثي ميباشد و درمان قطعي ندارد. ولي در مواقعي جز ارثي ميتوان به موارد زير اشاره کرد : کمبود املاح خوني مثل روي - مس . کمبود ويتامين مثل بيوتين و ديگر ويتامين هاي گروه بي . اعصاب نيز در سفيد شدن مو دخيل ميباشد به صورتي که بيشتر ناحيه شقيقه دچار سفيدي ميشود.

براي اينکه بتوان از سفيد شدن زودرس موها جلوگيري کرد چکار بايد کرد. قبلا در يکي از متنها گفته ايد که سفيد شدن زودرس موها علاوه بر ارثي مي تواند به علت کمبود املاح خوني و ويتامين باشد. چه مواد غذائي را شما پيشنهاد مي کنيد که با خوردن آنها از سفيد شدن موها تا حدي جلوگيري کرد؟
ميوجات و سبزيجات غني از ويتامين گروه بي هستند که ميتوانند براي سلامت مو مفيد باشند. املاح مس و روي بوفور در گوشت و جگر سياه وجود دارد. محصولات دريائي نيز حاوي مواد مفيد براي سلامت پوست و مو هستند.

up

علت جوش زدن بعد از اصلاح صورت در خانمها چيست و چگونه مي توان آن را درمان کرد؟  هر گونه ضربه و تروما به پوست ميتواند باعث التهاب شود. چون با اصلاح صورت مو از ريشه کنده ميشود ميتواند در همان قسمت باعث التهاب شود و بصورت جوش خود را نشان دهد. پوست افراد به ضربه وارده واکنشهاي متفاوتي نشان ميدهند. يعني يک ضربه همانند در پوست دو نفر واکنش يکساني ندارد که مربوط به حساس بودن پوست افراد ميباشد.
در ضمن در پوست افراد متفاوت ميکروبهاي مختلفي وجود دارد که فلوراي طبيعي پوست ميباشند و در مواقع طبيعي هيچ گونه مزاحمتي ايجاد نميکنند ولي در مواقعي که پوست به دلايلي آسيب ببيند اين ميکروبها تزايد پيدا کرده و باعث عفونت در همان ناحيه ميشوند. ميکروبهاي خاصي از قبيل استافيلوکوک طلائي در اين مواقع بيشتر باعث عفونت ميگردند.
بهتر است قبل از اصلاح پوست صورت با محلولهاي استريل کننده از قبيل الکل هفتاد درجه تميز شود و اگر هنوز التهاب ايجاد ميشود از کرمهاي ضد التهاب از قبيل هيدروکورتيزون مصرف شود.


چگونه مي توان از جوش زدن بعد از شيو کردن ناحيه زير بغل و تناسلي جلوگيري کرد؟
هر چند قبلاْ جواب داده شده ولي بايد بگويم که بعضي از پوستها حساس ميباشند و با کمترين آسيب از خود واکنش نشان ميدهند و چون در ناحيه يک سري ميکروب وجود دارد خيلي سريع رشد ميکنند و باعث جوش و حتي جوشهاي چرکي ميشوند. در ضمن بعضي از ميکروبهاي فرصت طلب نيز گاهي ديده ميشود که بايد درمان خاص خود را انجام داد. بايد از محلول و کرمهاي ضد باکتري قبل از شيو و کرمهاي ضد حساسيت بعد از شيو استفاده شود. براي نتيخه بهتر به پزشک متخصص پوست مراجعه کنيد.

من هر موقع صورتم را با بند اصلاح مي كنم جوشهاي بسيار بسيار زياد و شديدي در پوستم ظاهر ميشود بطوريكه ديگر از اين كار منصرف شده ام .لطفا بگوييد براي رفع اين مشكل چكار كنم؟ اگر از بند استفاده نكنم با توجه به اين پوست حساسم از چه روشي براي از بين بردن موهاي صورتم استفاده نمايم؟
بعضي از پوستها حساس ميباشند و با کمترين آسيب به پوست واکنش شديدي از خود نشان ميدهند و همچنين چون روي پوست همه افراد ميکروب وجود دارد بعضي از اين ميکروبها ميتوانند باعث اين مشکل شوند. قبل از بند انداختن از محلولهاي ضد عفوني کننده استفاده کنيد و بعد از آن نيز از کمپرس آب سرد و يا يخ روي ناحيه استفاده کنيد. راه ديگر از بين بردن دائمي اين موها است که بوسيله ليزر و يا الکتروليز ميتوان استفاده کرد.

هر وسيله اي موهاي زائد را بر ميدارم تبديل به جوش هاي قرمز درشت و گاهي چرکي مي شود. مي خواهم بدانم مي شود با راهنمايي شما خود درماني کنم؟ و اگر ممکن است لطفا راهنمايي ام کنيد که چطور اين جوش ها را از بين ببرم؟
در اين ناحيه ميکروبهاي طبيعي که در سطح پوست وجود دارند بوفور ديده ميشود. مهمترين ميکروب که باعث اين جوشها ميشود بنام استافيلوکوک طلائي است و بايد براي آن يک دوره آنتي بيوتيک که روي اين ميکروب موثر است استفاده کنيد. به يک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد.


من رفتم دکتر براي ريزش مو و کمي مو به من هورمون دیان داده به من گفته هورمونه مردونه داري که رو موهات اثر مي ذاره و باعث ريزش مي شه.حالا من نمي دونم هورمون رو مصرف کنم يا نه؟
همانطور که قبلاْ گفتم علل ريزش مو زياده يکي از علل اين ريزش بعلت تغييرات هورموني ميباشد که معمولاْ ارثي است. در اين نوع ريزش هورمون مسئول هورمون مردانگي يا همان آندروژن است.در بدن زنها مقداري هورمون مردانگي توليد ميشود همچنان که در بدن مردها نيز مقداري هورمون زنانگي وجود دارد. خانمهائي که اين هورمون در آنها بالاست و يا پوست به مقدار طبيعي اين هورمون حساس ميباشد احتمال ريزش مو در آنها ( جلوي سر فقط وابسته به هورمون ميباشد ) بالاست و در اين افراد احتمال موهاي زائد نيز زياد ميباشد. همچنين ايجاد جوشهاي مقاوم به درمان. شما با مصرف اين دارو ( البته اگر تشخيص صحيح باشد ) اثر پوستي هورمون مردانگي را از بين ميبريد و باعث توقف ريزش مو در جلوي سر و توقف رشد موهاي زائد ميشويد.

up

نوشتي که ليزر موهاي زايد موجب از بين رفتن دايم ميشود ولي مقاله هاي جديد عنوان ميکنند حدود دو سال بعد ليزرتراپي ما با عود هيرسوتيسم روبرو هستيم.
اگر به جنين شناسي نظري بيندازيد خواهيد فهميد که يک سري از سلولهاي بدن براي هميشه ثابت هستند ( از بدو تولد تا مرگ ) و تزايدي ندارند و با گذشت سن از تعداد آنها بعلت کهولت کم ميشود . از جمله اين سلولها ميتوان سلولهاي عصبي - رنگدانه ساز و سلولهاي ايجاد کننده مو را نام برد. از بدو تولد تعداد فوليکولهاي مو ثابت است و با گذشت زمان تعداد آن کم ميشود و هيچوقت به آنها اضافه نميشود. در بدو تولد موها بيشتر کرکي هستند و با گذشت زمان به قطر آنها افزوده ميشود . بجز در کف دست و پا - لب - ناحيه تناسلي و مخاطات همه جاي بدن داراي مو ميباشد که بصورت خيلي نازک وجود دارند و در زماني که تحريکات هورموني باعث ضخيم شدن آنها ميگردد ديده ميشوند . اين تغييرات هورموني در سنين بلوغ در آقايان باعث ايجاد ريش و سبيل و موهاي ناحيه عانه ميشود و در خانمها فقط رويش مو در ناحيه عانه داريم . حال اگر آندروژن در خانومها افزايش يابد باعث هيرسوتيسم ( رويش مو مثل آقايان ) ميگردد. وقتي کسي ليزر و يا الکتروليز ميکند ريشه مو از بين ميرود و سلولهاي زاياي مو ديگر وجود ندارند  -البته اگر بطور صحيح انجام گيرد - البته اگر زمينه هورموني که باعث هيرسوتيسم ميشود همچنان باقي باشد موهاي ديگر که کرکي هستند تحت تاثير هورمون ضخيم ميشوند و ايجاد هيرسوتيسم ميکنند ولي موهايي که از بين رفته اند ديگر رشد ندارند.

در مورد ليزر موهاي صورت توضيح دهيد. آيا انواع مختلفي دارد؟ آيا ليزر مثل جرقه است و مو ها را مي سوزاند و يا انواع ديگري از ليزر هم وجود دارد؟ آيا روي پوست اثر مي گذارد؟ ليزرهاي مختلفي با کار متفاوتي وجود دارد و ليزر براي از بين بردن مو ريشه مو را از بين ميبرد و تمام ليزرها با حرارت کار ميکنند. با کار ليزر به سطح پوست نيز امکان دارد تا حدي اثر بگذارد ولي کم.

up

موي ابرو هاي من کم پشت و در واقع خالي است چطور ميتوانم ترميم کنم بطوريکه زياد پر پشت و سياه هم نشود در واقع تابلو نشويم مرکز خوبي سراغ داريد بفرمائيد ضمنا حدودا چقدر هزينه در بر داري؟
اول از همه بايد علت ريزش مو را فهميد و بعد اقدام به درمان کرد . آخرين راه درماني پيوند مو است که در مطب اينجانب انجام ميکيرد ( در شيراز ) ولي در هر شهري پزشکان متخصصي هستند که اين کار را انجام ميدهند.

من ميخواستم در مورد کاشت مو سوال کنم ؟ به چه نحوي انجام ميشه؟ چيزي که تا به حال سوال نشده و من نميدانم اينه که آيا عمل جراحي صورت ميگيره يه نه؟ چطوري مو کاشته ميشه؟ عوارضي هم داره  یا نه؟ اگه اين موها بعدآ رشد نکردن چه بايد کرد؟ آيا موسسه‌اي ميتونين معرفي کنين؟ در مورد هزينه کاشت مو هم اگر بگين ممنون ميشم؟
نحوه کاشت مو به اين صورت است که موهاي فرد را از پشت سر توسط عمل جراحي برداشته و در جلو سر بطور دانه دانه ميکارند يعني در حقيقت نشا کاري. نياز به عمل دارد ولي بطور سرپائي انجام ميگيرد. هر نوع عمل بسته به وسعت و محل ميتواند عوارضي داشته باشد. اگر کاشت مو توسط فرد مجربي صورت گيرد و پوست سر و موها خوب باشند در بيشتر مواقع موها رشد ميکنند. در هر شهري پزشکاني وجود دارند که اين عمل را انجام ميدهند و هزينه آن را نيز پزشک تعيين ميکند.

در مورد کاشت مو اون دسته مويي که از پشت سر بر ميدارن جاشون چي مي شه موها رو از ريشه برميدارن؟عملش بيهوشي هم داره؟
جاي موهائي که براي کاشت مو از پشت سر برميدارند با بخيه ميدوزند و جاي آن ديده نميشود. موها را بايد با پياز برداشت تا رشد طبيعي داشته باشند. اين نوع عمل سر پائي است و نياز به بيهوشي ندارد.
ميخواستم بدانم بر روی سر انسان معمولا چند تار مو وجود دارد و فردی که ميخواهد عمل پيوند مو انجام دهد معمولا نياز به کاشت چند تار مو دارد ؟ آيا اين عمل برگشت پذير است ؟ يعنی ممکن است موها دوباره ريزش پيدا کنند؟

بطور تخمينی روی سر هر فرد يکصد هزار مو وجود دارد و عمر هر تار مو حدود هزار روز است و هر روز صد تار مو  بطور طبيعی ميريزد. تعداد تار مو پيوندی بستگی به وسعت آن دارد هر چه وسعت محل پيوند زيادتر باشد تار موی پيوندی نيز زيادتر است. موهای پيوندی بدليل هورمونی ريزش ندارند ولی اگر بيماری ديگری بگيرند مثل کچلی و يا بيماريهای ديگری که باعث ريزش مو ميشوند ريزش پيدا ميکنند.

up

من پسورياسيس يا صدف دارم آيا ميشه كلان خوب شم يا هميشه در بدنم هست؟
بيماري داءصدف يک بيماري التهابي مزمن پوست ميباشد که بطور طولاني مدت در پوست فرد ايجاد پوسته ريزي و التهاب ميکند و در بعضي موارد مانند استرس - مصرف بعضي داروها - غفونتها و غيره ...بيماري عود ميکند. علت دقيق آن معلوم نيست ولي هم ژنتيک و هم محيط در بروز آن نقش دارند. درمانهاي متعددي دارد که بصورت موضعي، خوراکي و تزريقي مصرف ميشوند
.

آيا صدف درمان قطعي دارد يا نه 2- گياه صبر زرد را كه نوشته بوديد براي صدف است به چه صورت بايد استفاده كرد آيا از ژل آن بايد استفاده كرد يا گونه خاصي از آن را . من از عطاري كه اين دارو را گرفتم به صورت داته هاي ريز و سفت سياه رنگ بود و مزة تلخي هم داشت.آيا منظور شما همين گونه از گياه است.
بیماري داءصدف يا پسوريازيس يک بيماري التهابي است که علت منفردي ندارد يعني داراي علل است که به ژنتيک و محيط مربوط ميشود . با درمانهاي متداول ميتوان اين بيماري را کنترل کرد ولي درمان قطعي وجود ندارد البته در مواقعي ممکن است اين بيماري متوقف شود و تا مدت زيادي به سراغ فرد نيايد که بيشتر مربوط به اعصاب و استرس فرد ميباشد و در ضمن عواملي که باعث برانگيخته شدن بيماري ميشوند.
از عوامل برانگيزاننده اين بيماري از همه مهمتر همان استرس و هيجانات روحي است. داروها و عفونتها و تغييرات محيطي نيز ميتوانند از عوامل باشند.دآلوئه ورا يا صبر زرد داروي گياهي است که در درمان ميتواند موثر واقع شود. اين گياه داراي برگهاي پهن است که در داخل اين برگ ژل وجود دارد. در تهيه اين دارو بيشتر از ژل استفاده ميشود ولي چون در ايران بيشتر اين دارو بصورت پودر که از برگ آن بوجود آمده در عطاري وجود دارد ( در مراکزي که کرمهاب بهداشتي ميسازند از ژل استفاده ميکنند) و در ضمن خيلي تلخ ميباشد. ميتوان از اين پودر هم استفاده کرد هم بصورت خوراکي و هم بصورت موضعي. براي تهيه آن ميتوانيد پودر را در مايع حل کنيد و بصورت خمير از آن استفاده کنيد.

up